Anticelulitidní masáž

         

Co všechno anticelulitidní masáž zahrnuje ?

 

  • Lymfatickou masáž problémových partií
  • Reflexní terapii lymfatického systému
  • Baňkování problémových partií
  • Skořicový zábal
  • Poradenství v oblasti detoxikace a výživy

 

Celková délka jedné procedury : cca 80 minut

Celulitida je jevem, který dnes trápí mnoho žen a dívek, které se snaží něco udělat se svou pomerančovou kůží. Na trhu se objevují stále nová a nová lákadla, která ženám slibují rychlé vyřešení problému, který je tak trápí. A zoufalé ženy sáhnou po jakémkoli klidně i drahém krému či emulzi v naději, že jejich kůže bude opět hladká a krásná, nehledě na cenu. Bohužel ale, jako to bývá často s nemocemi, na žádnou nemoc neexistuje žádná zázračná pilulka k vyléčení. Problém celulitidy je komplexnější a složitější, což ovšem neznamená, že s ní nelze nic dělat. V dnešní době už se ví, že celulitida souvisí hlavně s nesprávným fungováním lymfatického systému a že abychom mohli problémy s pomerančovou kůží zmírnit, musíme o něj správně pečovat. Pokud jste žena a tento problém máte, čtěte dál, abyste lymfatického systému lépe porozuměla, protože vždy je dobré mít alespoň základní povědomí o tom, jak naše tělo funguje.

Lymfatickému systému je i v moderní medicíně věnováno méně pozornosti, než si zaslouží. Tento systém je něco jako kanalizace našeho těla. Ochraňuje buňky a odstraňuje odpad a má udržovat naše tělo čisté. Množství ,,odpadu,, závisí na našem životním stylu, na tom, co jíme, jak myslíme, jaké prožíváme emoce. Lymfatický systém tvoří lymfa, lymfatické cévy, lymfatické uzliny, slezina, brzlík a spolupracuje také s filtračními orgány – s játry, ledvinami a střevy. Lymfatické cévy sbírají přebytečnou tekutinu, která pronikla stěnami krevních cév do okolí. Začínají slepě jako kapiláry na periferii těla a poté zesilují. V průběhu celého systému jsou rozloženy lymfatické uzliny, které jsou velice důležité z hlediska filtrace a zneškodňování cizích látek, pevných částic. Z tělesné periferie se míza z kapilár dostává až do krevního řečiště, a to malou spojkou pod levou klíční kostí. Přebytečná tekutina je pak ledvinami odvedená z těla.

Lymfatický systém nemá srdce jako krevní systém, lymfa je poháněna pohybem kosterního svalstva a smršťováním hladkého svalstva, tudíž pohybem. Proto je tak důležitý pohyb. Lidé, kteří se nehýbou, nemohou mít správně fungující lymfatický systém a nemohou být zcela zdraví.

 

 

Nízký krevní tlak, nedostatek pohybu, ucpaná střeva, ledviny a kůže způsobují zanesení lymfatického systému. Nadměrná spotřeba bílkovin, kyseliny a zahleňující látky (mléko, složené cukry) ohromně zatěžují lymfatický systém, ucpávají jej a ochromují. Když dojde k přetížení lymfatického systému toxiny, parazity, buňkami oslabenými překyselením, hlenem, lymfatické uzliny, které se nás před těmito látkami mají chránit a tvoří součást našeho imunitního systému, zduří. Všichni určitě známe jasný příklad toho, že když jsme nemocní, máme napuchlé krční mandle. To v těle probíhá boj. Mléčné výrobky a složité cukry způsobí to, že sliznice našeho těla vyprodukují obrovské množství hlenu, což způsobí ucpání krku, dutin, průdušek. Nachlazení, astma, alergie, ucpané dutiny, vyrážky, akné jsou následky ucpaného lymfatického systému.

Z duchovního hlediska je krevní a lymfatický systém odrazem ducha.

 

Pokud chceme být zdraví a šťastní, musíme mít čisté tělo a správně fungující tělesné orgány. Pokud jsme pod vlivem stresu či jiných negativních emocí, nemáme dostatek odpočinku, a nejíme vyváženě dle toho, co naše tělo potřebuje, nemůžeme se divit, že naše tělo stávkuje, a to různými způsoby. Moje koncepce zdraví je založena na vyvážené stravě a emocionální a mentální rovnováze, a proto se i k problematice celulitidy stavím takto kopmlexně. Pouhé lymfatické masáže nebudou zdaleka tak účinné, když nezměníme naše staré návyky a nezačneme se k tělu chovat láskyplně. Vždyť nemoc je pouhým připomenutím těla, že v našem životě děláme něco špatně a že bychom to měli změnit, abychom byli šťastní. Proto můj program na řešení celulitidy nezahrnuje pouhé lymfatické masáže ale i celý soubor jiných opatření, včetně alespoň částečné změny jídelníčku, očistných metod těla a v neposlední řadě také možnou změnu náhledu sám na sebe a svůj dosavadní život.

 

Pojďme se tedy podívat na problematiku celulitidy jako takové hlouběji...

 

Celulitida neboli ,,pomerančová kůže,, se projevuje ztluštělou kůží s důlky a hrbolky. Jedná se o záležitost kůže a podkoží. Podkoží se skládá z vaziva, tukových buněk a zakončení lymfatických a krevních cév. Podkožní vazivo se skládá z kolagenových a elastických vláken, která dohromady tvoří hustou síť mezi svaly a pokožkou. S přibývajícím věkem se produkce kolagenu a elastinu snižuje a kůže začíná stárnout a je méně pružná. Při ztrátě pružnosti vaziva chybí svalům protitlak, zbytnělá ložiska tuků nacházející se vespod, utlačují okolní cévy. Podkoží je nedostatečně prokrveno a a na povrchu se objevují nerovnosti.

 

Proč trpí celulitidou převážně ženy ?

 

Důvodů, proč celulitida postihuje především ženy, je více. Za prvé ženy mají rozdílné uspořádání tukových buněk v podkoží než muži a za další to vyplývá také z množství hladiny hormonu estrogenu, kterého ženy mají mnohem více. Ženy mají mnohem větší množství tukových buněk než muži. Ty jsou uspořádány jako stojící kuželky, kůže žen je roztažitelnější kvůli těhotenství a tukové buňky se plní nepravidelně, čímž se tvoří typické hrbolky. Hormon estrogen zvyšuje propustnost stěn krevních cév a ovlivňuje pružnost podkožního vaziva. V pubertě se množství estrogenu u dívek začíná zvyšovat. Přibírají na hmotnosti. Shluky tukových buněk tlačí na pojivou tkáň, a utlačují krevní a lymfatické cévy, které se pak deformují. Tím se zpomalí místní cirkulace a sníží se přísun kyslíku a tuky se tak nedostatečně odbourávají. Ložiska tuku se zvětšují a útvary na sebe vážou vodu. Celulitida postihuje ženy všech věkových kategorií, najdeme ji u žen s nadváhou, ale i u štíhlých žen a sportovkyň.

 

Jaké jsou příčiny pomerančové kůže ?

 

DĚDIČNOST

V případě, že se v naší krevní linii celulitida u naší matky či babičky objevila, je pravděpodobné, že nás také navštíví. Nevěšte ovšem hlavu. Moderní medicína má tendenci mnoho zdravotních problémů vysvětlovat genetickým zatížením, já si však myslím, že mnoho problému není způsobeno ani tak našimi zděděnými geny, jako spíše našimi zděděnými návyky. Pokud naše matka jí nezdravě, je dost pravděpodobné, že tyto návyky, které ke vzniku celulitidy přispívají přenese i na nás. Pokud provedeme změny a budeme se o sebe starat, můžeme dost našich negativních předpokladů zmírnit a tělo i tak může fungovat harmonicky.

NEDOSTATEK POHYBU

Jak jsem již uvedla výše, lymfatický systém nutně ke svému správnému fungování potřebuje pohyb našeho těla. Lidé, kteří se nehýbou, pravidelně alespoň několikrát týdně necvičí, prostě nemohou být zdraví.

NADVÁHA

Není vůbec pravdou, že žena s nadváhou musí mít nutně celulitidu, nadváha a celulitida jsou dva odlišné pojmy. Při nadváze má tělo k dispozici dostatečnou zásobu tuků, které má tendenci ukládat v podkoží.

HORMONÁLNÍ ZMĚNY

Zvýšené zadržování tekutin v podkoží způsobuje hormonální nerovnováha. Proto ženy, které užívají hormonální antikoncepci mají větší sklony k celulitidě. Můj názor je, že ženy by vůbec hormonální antikoncepci užívat neměly a pokud se jim nechce používat jiný způsob ochrany, měly by alespoň co tři roky antikoncepci na čas vysadit.

NESPRÁVNÁ STRAVA

Pokud tělo není čisté, vyživené, nemůže prostě fungovat správně. Problematice správné výživy se ještě budu věnovat níže při návrhu jídelníčku vhodném při celulitidě.

NEDOSTATEK TEKUTIN

Aby lymfatický systém mohl fungovat správně, je nezbytně nutné, aby v těle bylo dost vody. Vždyť člověk je voda. Vypít bychom měli alespoň tři litry vody denně.

DLOUHÉ STÁNÍ NA MÍSTĚ

Pokud musíme dlouho stát na nohou, krev se městná v žilách na nohou. Zvýšený tlak způsobí vyšší propustnost žil pro tekutiny, ty se nashromáždí v podkoží a způsobují otoky.

ZAŠKRCUJÍCÍ PRÁDLO

Těsné spodní prádlo omezuje dostatečnou cirkulaci lymfatického systému a našemu podkoží rozhodně neprospívá.

TĚHOTENSTVÍ

Hormonální změny, zvýšení hmotnosti a otoky končetin napomáhají vzniku celulitidy.

KOUŘENÍ

Nikotin poškozuje stěny cév. Zhoršuje přísun kyslíku do tkání a přispívá ke tvorbě celilitidy.

STRES A JINÉ NEGATIVNÍ EMOCE

Vlivem stresu dochází k nedostatečnému prokrvení a okysličení tkání. Problematice psychosomatiky se budu věnovat více později. Dle mého názoru je každý problém těla spojen s mentální či emocionální rovnováhou v našem systému. Pokud nejsme v souladu sami se sebou s tím, jací jsme, neděláme věci, které vnitřně opravdu chceme, máme mysl zatíženou negativními myšlenkami, trápíme se, trpíme, máme strach a nemáme se dostatečně rádi, nemohou naše orgány být zdravé a ani naše tělo nefunguje. Proto je nedílnou součástí léčby také snaha o naši vnitřní rovnováhu.

KŘEČOVÉ ŽÍLY A METLIČKY

Celulitida může být předzvěstí jiných zdravotních problémů. Zvýšený tlak tukových ložisek poškozuje cévní stěny droboučkých žilek a tepének, které začnou praskat. V podkoží se objeví metličky, které jsou vidět i na povrchu kůže. Tyto problémy jsou projeven chronické žilní nedostatečnosti. Takto postižený člověk pak pociťuje také bolest dolních končetin, pocity těžkých nohou, noční křeče.

 

Komplexní péčé při celulitidě

 

Při problémech s celulitidou je vhodné o sebe pečovat komplexně. Celý program péče při celulitidě jsem rozvrhla do několika kroků. Když budete dodžovat alespoň některé z nich, určitě pomůžete svému organismu, odlehčíte práci svému lymfatickému systému , ale pokud budete dodržovat celou proceduru, můžete dosáhnou výrazných zlepšení.

 

Co tedy můžeme při celulitidě dělat ?

 

ABSOLVOVAT KŮRU ANTICELULITIDNÍCH MASÁŽÍ

Jedná se vlastně o lymfatické masáže problémových partií doplněné o reflexní terapii a baňkování (nohy,berdra,bříško, hýždě). Doporučuji taktéž alespoň 1x absolvovat lymfatickou masáž celého těla. Více o lymfatických masážích a lymfatickém systému zde.

 

VYZKOUŠET SKOŘICOVÉ ZÁBALY

Doporučuji skořicové zábaly,protože éterický skořicový olej velmi silně aktivuje lymfatický systém a pomáhá odbourávat tuková ložiska a odstraňuje ložiska tuku. Dávám přednost směsi přírodního oleje s několika éterickými oleji před skořicovými emulzemi koupenými v obchodě, protože takováto směs je čistě přírodní a je dle mého názoru účinnější, skořicový éterický olej je totiž velmi silný.

 

POUŽÍVAT KOMPRESNÍ PRÁDLO

Po lymfatické masáži se doporučuje provést kompresi, která nedovolí, aby podkoží opět nasáklo vodou. Je vhodné si pořídit stahovací legíny, punčochy či kalhotky, v závislosti na problematické oblasti. Existují různé stupně komprese, měli bychom přihlížet k tomu,aby komprese bylasnesitelná a abychom se cítily příjemně . Tyto kompresní punčochy či legíny je vhodné pořídit ve zdravotnických potřebách, případně si je nechat ušít přímo na míru na naše tělo, což je nejvhodnější varianta, protože jsou přesně respektovány naše křivky a komprese má nejvyšší účinek.

 

PRAVIDELNĚ CVIČIT

Pohyb je nezbytným pomocníkem, Při celulitidě je vhodné cvičit v kompresních kalhotách či punčochách. Vhodná je rychlá chůze, běh, plavání (ne ovšem v kompesivních punčochách :), tanec, aerobik, spinning, Cvičení by mělo probíhat delší dobu a mělo by být spíše méně intenzivní. Důležitá je zvýšená tepová frekvence po delší čas, takto se nejlépe odbourávají tuky.

 

KARTÁČOVAT SI POKOŽKU

Kartáčování je trochu opomíjenou technikou, která dokáže divy. Odstraňuje odumřelé kožní buňky, zlepšuje prokrvení a aktivuje lymfatický systém. Vhodné je kartáčovat celé tělo. Postup je následující:

Prokartáčujte chodidla, lýtka, stehna, hýždě, boky, bedra, břicho, ruce, paže, ramena, a horní část zad, vždy směrem k srdci, přitom se zaměřte hlavně na části, kde se vyskytuje celulitida. Vyhýbáme se vnitřní straně končetin. Bylo by dobré tento postup opakovat 2x denně.

 

HODNĚ PÍT

Jak jsem již uvedla výše, nutné je dostatečně pít. Bez toho nemůže lymfatický systém a ani celé tělo fungovat. Pít by se měla čistá voda, nejlépe s citronem či grepem, jelikož citrusy aktivují lymfatický systém. Možné je též užívat detoxikační bylinné směsi, bylinkové čaje. Naprosto nevhodné jsou sladké šťávy (limonády), mléko, káva.

 

REFLEXNÍ TERAPIE

Reflexní terapie je velice mocným pomocníkem a reflexní masáž může pomoct, zejména pokud se věnujeme reflexním ploškám lymfatického a oběhového systému. Více o reflexní terapii si můžete přečíst zde.

 

BAŇKOVAT

Pro podpoření odbourávání tuků a nahromaděné vody se lymfatická masáž může podpořit baňkováním oblasti našeho těla poškozené celulitidou. Baňky podporují prokrvení kůže a podkoží a tím se zlepší odbourávání tuku a vody. Více o baňkování zde.

 

DODRŽOVAT VHODNOU ŽIVOTOSPRÁVU

Pod pojmem vhodná životospráva si různí lidé představují různé věci. Jedni fandí dělené stravě, jedni jsou striktní vegetariáni, někdo se řídí jídelníčkem dle krevních skupin. Existuje mnoho různých pohledů a principů, které nám radí, jak bychom se měli stravovat. Nebudu popírat žádný z nich. Každý z těchto směrů nám může něco přinést a je zde hlavně ten aspekt, který bych chtěla hlavně zdůraznit – že je dobře se zajímat se o to,co jíme. Dnešní doba je totiž hodně smutná v tom, že se strava (jakožto vlastně i spousta jiných aspektů, které OPRAVDU ovlivňují naše zdraví), hrozně opomíjí. Jak chce být člověk zdravý, šťastný a vitální, když nevěnuje pozornost svému tělu a své stravě? Tělo má své potřeby a je nad slunce jasné, že strava, která se dnešní dobou považuje za běžnou, nemůže těmto potřebám vyhovět. Toto téma je velice obsáhlé a budu se mu více a podrobněji věnovat později, ale ve stručnosti zde uvedu pár základních pravidel, kterými by bylo dobré se pro začátek řídit, aby ,,léčba,, byla úspěšnější. I celulitida je ukázkou toho, že v těle něco nefunguje dobře a že je třeba hledat někde příčinu a kde začít v hledání jinde než na našem talíři ? :)

Co může pomoci :

  • snažte se jíst co nejvíce ovoce – ovoce je úžasný léčivý regenerátor těla, který jej přivádí do rovnováhy a detoxikuje, alkalizuje (odkyseluje), dodává do těla enzymy, které jsou naprosto nezbytné pro náš život, dodávají do těla obrovské množství energie, protože jednoduché cukry by měly být naším naším hlavním příjmem energie
  • můžete vyzkoušet třeba ovocný den, kdy budete jíst pouze ovoce – a to v opravduu velkém množstvím, uvidíte, že se paradoxně nebudete cítit unavení, protože budete tělu dodávat obrovské množství energie, tělo se bude čistit, odpočine si od běžné stravy
  • omezte pokud je to jen možné maso – nejsem zapřísáhlý vegetarián, ale po několika očistách, které jsem absolvovala přestalo moje tělo mít chuť přijímat maso, dle mého názoru je maso pro člověka nevhodné, protože silně zakyseluje a jen samotné trávení spotřebuje obrovské množství energie místo toho, aby jej dodalo, navíc zplodiny při trávení ucpávají střeva, hromadí se toxiny a jedy se pak dostávají do krevního oběhu
  • omezte mléčné výrobky – silně zahleňují a ačkoliv jste možná přesvědčeni, že dodávají tělu vápník, je tomu opačně – způsobují kolaps lymfatického systému, snižují funkčnost štítné žlázy a tím i vstřebávání vápníku
  • omezte konzumaci složených cukrů – zakyselují a jsou pro tělo jedem
  • káva, sladké nápoje také rozhodně nejsou vhodné
  • bílé pečivo zkuste nahradit celozrnným nebo domácím
  • pokuste se co nejméně tepelně upravovat stravu – tepelně upravená strava opět zakyseluje a ničí enzymy, které jsou pro tělo nezbytné
  • zkuste jíst co nejjednodušší jídla – některé potraviny vůbec není vhodné kombinovat, protože je na jejich trávení potřeba jiných procesů a jiných trávících enzymů a kombinace příliš mnoha surovin způsobuje v těle paseku – nadýmání, průjem, pálení žáhy, zhoršení vstřebávání, nadváhu, kožní problémy
  • vyzkoušejte své tělo očistit – nabízí se široká škála očistných technik, půstů, ,,ovocných detoxikačních kůr,, – když se tělo očistí, oživí se vnitřní intuice těla a budete vědět, co je pro vás vhodné a co není – nakonec je stejně nejvhodnější postupovat při změně stravovacích návyků pozvolna, protože příliš drastické změny mohou způsobit to, že se budete cítit, že si nějaké dobroty odpíráte a pak místo toho, abyste z toho měli radost, že jíte dobře, budete na své nové stravovací návyky naštvaní a změny třeba nakonec i neproběhnou
  • užívejte potravinové doplňky na přírodní bázi, nic umělého, důvěřujte přírodě, že vytvořila látky vhodné pro naše tělo, já osobně mám velice dobré zkušenosti s ječmenem a chlorellou – zelenými potravinami, které sytí, čistí, dodávají enzymy, vitaminy, minerály, aminokyseliny i stopové prvky, omlazují buňky těla, obsahují protizánětlivý chlorofyl, pomáhají odvodnění těla a pro tělo jsou zeleným léčivým pohlazením
  • mějte rádi své jídlo a připravujte a jezte své jídlo s myšlenkou, že jíte proto, že se máte rádi a že bez jídla nemůžete být živi, jezte v poklidu, vychutnávejte a kousejte a kousejte každé sousto co jen můžete :)