SHIATSU SHIN TAI MASÁŽE V BRNĚ

 

 

Jsou tradiční japonské masáže SHIATSU, které při pravidelném opakování báječně fungují nejenom jako prevence zdraví. Shia-tsu znamená tlak prstu. Masáž se provádí na meridiánech, přes které se dá nepřímo ovlivnit i vnitřní chod orgánů.

 

 

Oba druhy masáží se používají převážně PRO PREVENCI zdraví:

  • zažívacího traktu

  • bolestivé menstruace a problémech s početím

  • v těhotenství a po porodu (masáže nejsou vhodné do 3. měsíce těhotenství)

  • inkontinence

  • mužských problémech

  • migrén

  • únavě či nespavosti

  • problémům s termoregulací

  • podpora kostí, šlach a vazů

  • podpora imunity

  • eleminace stresu, atd……..

 
 

Co vás čeká při Shiatsu masáži?

Každé setkání se shiatsu bude jiné, nikdy se neobjeví dvě stejná ošetření, i když praktik shiatsu bude pracovat na stejných drahách. Důvod je prostý, pracuje se dle aktuálního stavu jedince, tělo reaguje i na stejný dotek pokaždé jinak, ošetření meridiánu se bude lišit i délkou trvání. Navíc je samozřejmé, že shiatsu bude vypadat jinak u aktivního hokejisty, korpulentní dámy v nejlepších letech, křehoučké baletky nebo malého dítěte.

Celou dobu můžete mít zavřené oči. Pouze v případě, že mysl vzdá svůj každodenní boj, kontrolu a fungování ve stejných vzorcích, dojde k vědomému uvolnění a „nahození“ samohojících mechanismů těla.

Praktik shiatsu není ani šarlatán ani kouzelník, všechna práce je vždycky jen na každém z vás, on jen ukazuje možnou cestu a umožňuje vám pocítit jaké to je, když se tou cestou vydáte. Volba je jenom na vás, buď fungovat stále stejně, zvykat si na přibývající bolesti, užívat stále větší počet nejrůznějších medikamentů a nechat druhé, ať se o vás starají, nebo můžete konečně vzít zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou a postupně společně s bolestí snižovat i dávky léků, uvědomit si spoustu nových věcí a také s těmito informacemi pracovat.

Praktik si vás prohlédne, většinou nenápadně, položí pár či více otázek a můžete v pohodlném oděvu ulehnout na futon nebo na matraci na zem. Pro celou proceduru je nejdůležitější, abyste leželi pohodlně a netrpěli v dané poloze třeba proto, že se domníváte, že byste mohli průběh shiatsu narušit. Dále je nezbytné, abyste byli uvolněni a terapeutovi důvěřovali a nepomáhali. Často se stává, že při úvodních rotacích a protahování je pasivní strečing vystřídán silovým pohybem ze strany klienta. Problém se objeví u většiny nově příchozích, zvláště pak pokud jsou zvyklí být neustále ve střehu nebo řídit ostatní. Naučili se používat především levou mozkovou hemisféru (rozum, logické racionální myšlení), což sice dnešní doba vyžaduje, ale již nedokážou „přepnout“ do hemisféry pravé (intuice, kreativita) a ani se uvolnit.

Shiatsu se provádí obvykle v leže na nízké matraci (futonu), aby praktik shiatsu mohl využít váhy svého těla k uvolnění nahromaděných blokád. Jeho pohyb vychází ze středu těla – z Hara, kde se nachází těžiště těla. To odlišuje shiatsu od ostatních druhů masáží, protože pohyb z Hara zabezpečí to, že praktik vnímá přesně to, co klient potřebuje a nepoužívá bolestivý tlak, který se objevuje, když pohyb vychází z ramen praktika. Shiatsu by nemělo bolet a pokud ano, je to bolest úlevná, která vás zbavuje napětí. Zároveň byste po shiatsu měli cítit přísun energie a vitality, jindy naopak můžete cítit velkou únavu, která se vynoří do vědomí těla i mysli, avšak po pořádném spánku odejde a vy se můžete cítit jako znovuzrozeni.

Masážní a „manipulační“ shiatsu se pohybuje podle stupně uvolnění pacienta v rozmezí 5-30 minut. Potom může přijít na řadu samotná práce na meridiánech a potřebných částech těla (břicho, záda, hlava, ruce, chodidla, klouby). V této fázi ošetření řada lidí konečně „vypne“ a usne, nebo pociťuje příjemné teplo, mravenčení, uvolnění a příliv energie. Obvykle jsou energetické změny v organismu provázeny prohloubeným dýcháním, kručením břicha, někdy i uvolňujícími mimovolními záškuby končetin, eventuálně dojde i k emocionální úlevě, nejčastěji formou osvobozujících slz. K těmto dramatickým reakcím samozřejmě nemusí dojít, někdo si přijde pouze zarelaxovat a následně pocítit opět přísun vitality.

Po dokončení samotného shiatsu vám praktik většinou řekne, jakou zprávu vysílá vaše tělo, dle svých schopností propojí získané informace až k jádru problému. Obvykle vám dá i nějaké domácí úkoly ohledně stravy, cvičení a též nastíní možnou příčinu zdravotního problému v psychické oblasti či v přístupu k řešení těchto problémů a nechá na vás, jak tuto informaci dále zpracujete. Po každé SHIATSU masáži necháváme klienta osamotě relaxovat 20 min v Bionické energetické dece či vaku. Dochází tak k maximálnímu zesílení účinku masáže. Jsme první centrum v Brně, které tuto proceduru nabízí.

 

Historie Shiatsu masáží?
 

Shiatsu nebo též psáno shia-tsu či počeštěně šiacu se řadí mezi masážní techniky, její původ sahá až 5 000 let zpátky do staré Číny. Svoji definitivní podobu a jméno dostala však až v Japonsku ve 20. letech 20.století. Tato japonská masáž v sobě skrývá i prvky přikládání dlaní, pracuje se systémem akupunkturních drah známých z čínské medicíny a teoretickou základnu shiatsu poskytuje právě tradiční čínská medicína.

V překladu shiatsu znamená tlak prsty, proto se při ní narozdíl od akupunktury nepoužívají invazivní jehly, ale hlavně palce, prsty a dlaně, ale též kolena, lokty nebo chodidla, kterými se znovu nastoluje energetická rovnováha těla. Děje se tak bez nepříjemné bolesti, zato s pocitem celkové relaxace a pohody. Tato energie (čchi, Ki) proudí sítí drah, které se nazývají meridiány. Shiatsu pracuje s 12 hlavními meridiány, které jsou pojmenovány dle tělesných orgánů a do určité míry s nimi souvisejí, např dráha Ledvin, Jater apod., mají všakmnohem širší význam, jelikož zahrnují fyzické, emocionální i mentální projevy celé osobnosti. Každý meridián má určitý počet akupunkturních bodů neboli tsubo, což jsou body s vyšším energetickým potenciálem a ovlivňují místní i vzdálené části těla.

Shiatsu pracuje na celých drahách pomocí strečinku, tlaku nebo doteku, čímž uvádí tok Ki do pohybu. Ki se může dostat do postižené oblasti a obnovit její správnou funkci. Diagnostika v zen shiatsu určuje energeticky nejplnější a nejprázdnější místo nebo meridián těla. V momentě, kdy se tato místa vyrovnají (prázdné zaplní a plné jakoby rozpustí) se automaticky srovnají i další části těla. Při shiatsu jsou stimulovány i svaly, klouby, krevní i lymfatický oběh, což umožní zlepšení cirkulace, ohebnosti, vitality i schopnosti myslet.

Typické sezení shiatsu trvá 60 - 90 minut. My upřednostňujeme 90 minut, jelikož určitý časový úsek je věnován pohovoru s klientem a určováním energetické nerovnováhy, jež je prováděna formou dotazování, pohledem a pohmatem. Samotná masáž by měla trvat asi hodinu , provádí se v oblečení na futonu na zemi, proto je dobré s sebou mít nějaké pohodlné bavlněné kalhoty, triko a ponožky.

 

Co je Zen shiatsu?

Zen shiatsu je hlavním stylem shiatsu v naší škole shiatsu. Zen shiatsu vnímáme jako shiatsu nového tisíciletí. Má některá specifika, která tento styl odlišují od jiných druhů shiatsu.


 

  • objevilo se v 70. letech 20. století, zakladatelem je Shizuto Masunaga

  • název zen invokuje bdělou vědomou přítomnost

  • pracuje tedy s aktuálním stavem těla, mysli i duše. Nestará se tolik o anamnézu a historii klienta. Neklade ani důraz na tradiční čínskou medicínu.

  • je založeno na vyrovnávání energetického toku mezi nejprázdnějšími(slabými, studenými) a nejplnějšími (silně bolavými, horkými) místy těla. V momentě, kdy se tato místa energeticky vyrovnají (prázdné zaplní a plné uvolní) se automaticky srovnají i další části těla.

  • přichází s propracovanou diagnostikou Hara (břicha) a zad

  • krom palců a prstů používá i dlaně, lokty a kolena nebo chodidla

  • využívá spojení ruky matky a ruky ovlivňující meridián - to umožňuje intenzivnější procítění Ki (energie v drahách)

  • pomáhá navození hluboké relaxace, příčinu problému vnímá v energeticky prázdných místech, která doplňuje

  • provádí se jak na klasických drahách, tak i na jejich prodlouženích (tzv. Masunagových drahách), které jsou vstupní branou do psychiky jedince – k jeho emocím a duchovním aspektům

 

 

Zdroj: Shiatsu - cesta ke zdraví a spokojenosti