Baňkování a Kua - ša

 

Baňkování se stává stále více známou léčebnou technikou, asi hlavně pro svou vysokou účinnost. Baňky se přikládají na vybranou oblast , vtáhnou do sebe vytvořeným podtlakem kůži a podkoží s pojivou tkání, dojde zde k intenzivnímu překrvení a proniknutí krve mimo krevní řečiště. Dochází k aktivaci lymfy a k odplavení usazených škodlivin v dané oblasti. Baňkování napomáhá při bolestech svalů a kloubů, podporuje regeneraci kůže a stimuluje vnitřní orgány. Podle tradiční čínské medicíny můžeme baňkami působit také na aktivní body meridiánů a tím směrovat tok vnitřní energie čchi v závislosti na konkrétním problému klienta.

 

Zmínky o baňkování nepochází pouze z Číny, ale také z Egypta či Řecka. O tomto způsobu léčení se zmiňoval ve svých spisech také Hippokrates, který je používal při léčení vnitřních chorob. U nás se baňkování používalo začalo užívat až ve středověku, písemné zmínky pochází z počátku 16. století.

V praxi se používají převážně skleněné, plastové a silikonové baňky. Já se věnuji práci se silikonovými a plastovými baňkami, jelikož je manipulace s nimi rychlejší a pohodlnější.

Baňkování vždy uzpůsobuji tělesné konstituci klienta a danému problému. Důležité je zde komunikace, není nutné působit přílišnou bolest. Délka masáže závisí hlavně na tom, zda je nutné doplnit nebo upustit energii. Doplnění energie je nutné zejména tam, kde se vyskytují dlouhodobé problémy, tzn. např. dlouhodobě ztuhlá šíje a trapézy (celospolečenský problém) – délka baňkování se pak doporučuje mezi 10 – 20 minutami na jednom místě. Vypouštění energie a odvádění přebytku energie je vhodné při akutních problémech, kdy se problém v pohybovém ústrojí objeví při nějakém prudkém pohybu.

Ohledně baňkování vzniklo v naší společnosti hodně fám, hlavně co se týče vytváření modřin. Někdo tvrdí, že modřiny jsou škodlivé a baňkování je špatně provedeno, pokud se modřiny objeví, někdo zase tvrdí, že čím tmavější modřiny, tím lépe. Podle mého není na modřinách nic špatného, je to důkaz odplavení škodlivin z těla, modřiny se většinou do týdne zahojí a pokud by s nimi měl někdo vyloženě problém, dají se použít silikonové baňky, které danou oblast pěkně prokrví, ale modřiny se nevytvoří.

Baňkování je vhodné pro maximální efektivnost opakovat nejdříve 3 dny a nejpozději týden po provedení prvních baňek.

 

 

DRUHY BAŇKOVÁNÍ

 

  • Slabé baňkování – tonizační, doplňujeme nedostatek energie, jen jemné vtažení kůže, je vhodné pro starší  lidi a děti, nechává se působit jen do zarudnutí kůže
  • Střední baňkování -doplňovací, sání je již silnější, kůže může až zfialovět, je vhodné pro starší děti, dá se použít i na břiše a obličeji
  • Silné baňkování – vypouštěcí, je náročná i pro klienta, vzniká velmi silný podtlak i sání, kůže zarudne a vzápětí rychle zfialoví, , zůstanou lehké fialové pohmoždění, které ovšem do pár dní zmizí, baňky se mohou přikládat na 10 či dokonce 20 minut
  • Pohyblivé baňkování – nejčastěji se aplikuje na záda, baňka se aplikuje na záda, pumpičkou vysajeme vzduch a jezdíme opatrně po zádových svalech ve směru vláken, záměrem je odvést přebytečnou energii a vytlačit horkost zevnitř na povrch

 

KUA ŠA

 

Volný překlad této techniky je ,,seškrabávání problémů,,. Při provádění masáže kua ša vytváříme na kůži pomocí destičky sánía podtlak, kterým je pumpována stagnující a ,,kalná,, tělesná tekutina k povrchu a ta je nahrazována ,,čistými,, , které urychlí regeneraci v dané oblasti. Masáž podporuje krevní oběh a oběh energie čchi, podporuje proudění tělesnýcj tekutin (krve a lymfy) a urychluje odstranění toxických látek z těla.

Tato technika je velmi oblíbena hlavně v klasické čínské medicíně, ale také v lidovém léčitelství například ve Vietnamu a Indonésii jako forma první pomoci.

Kua ša harmonizuje meridiány a revitalizuje celý organismus. Lze ji použít také jako prevenci proti nachlazení , zánětu průdušek .